Ana Sayfa » İslami Sohbet » İslami Sohbet Sitesi

İslami Sohbet Sitesi


İslami Sohbet Sitesi

İslami Sohbet Sitesi

İslami sohbet sitesi, dini konuların chat sohbet sitelerinde konuşulduğu, istişare edildiği, soru-cevap mantığına dayanan sanal ortamlara verilen isimdir. Bu sanal odalar genel olarak İslami kesime hitap ettiği gibi, farklı mezhep ve inanca mensup kişiler ile, değişik arayışlar içerisinde olan insanlar da duhul etmektedir. İslami sohbet odalarında konular ilk başta ciddiyet ve vakar içerisinde ortaya dökülür, yazılır, çizilir. Birbirinden değerli alim ve hocalarımız bazen konuya öyle kendini kaptırır ki, bulunduğu şehirde minareden vaktin ezanı okunmuştur fakat duyamamıştır. Bazen bendeniz hatırlatırım, “hocam isterseniz konuya sonra devam edelim zira ezan başladı” diye söylerim.

İslami Sohbet Odalarında Trol Olarak Kendine Vazife Çıkaranlar

Yukarıda ciddiyet ve vakar içerisinde başlayan konulardan bahsettik. Şimdi de internet ve chat sitelerinin vazgeçilmezi trollerden bahsedelim. Adam ömründe caminin kapısından içeriye ayağını sokmamıştır ama, her ne hikmetse Müslümanlar sohbet sitesi içerisine mütemadiyen her gün girer. Pek İslami chat yapmaz, sağ tarafta nickini park eder. Birisi bir dini mevzu anlatsa da hemen müdahil olup, ortalığı velveleye versem diye düşünür.

İslami Sohbet Odalarına Nasıl Girebilirim?

Google arama motoruna “İslami Sohbet” veya “Müslümanlarla chat yapmak istiyorum” yazdıktan sonra, çıkan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Fakat size tavsiyem Muslumanlar.Net sitesinden başka yerlere girmemeye dikkat edin. Çünkü bu kelimeyi kullanarak İslami kesimi sitelerine çekmek isteyen Geveze sohbet grubunun kirlenmiş chat sayfalarında kendinizi heder etmeyin. Sitemizin ana sayfasına geldikten sonra size yakışan, ruh halinizi yansıtan bir rumuz kullanarak içeriye girip, rahatlıkla sohbetlerinizi edebilirsiniz.

Dini Sohbet Odalarına Girmek İçin Üye Olmam veya Kayıt Yaptırmam, Yahut Ücret Ödemem Gerekli mi?

Ne kayıt, ne üyelik, ne form, ne de para bunların hiç biri aklınıza gelmesin. Müslümanlar chat grubu olarak sizlere sunduğumuz tüm olanaklar tamamen bedavadır. Fakat sizlerden tek isteğimiz vardır kurallara harfiyen uyulmasıdır. Bu konuda en ufak bir müsamahamız ya da tavizimiz yoktur. Güvenli bir sohbet platformu için sunduğumuz kurallar, hepimizin iyiliği ve sağlıklı chat akışını idame ettirmek içindir. Odada bulunan diğer kullanıcılara ve site yöneticilerine mahcup olmamak için kurallara uyunuz, uymayanları uyarınız.

İslami Sohbet Odalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İslami konular bildiğiniz üzere hassas konulardır. Bu konular istişare  edilirken, abuk sabuk konuşmak, konuyu bölerek soru sormak, ekrana anlamsız metinler ve işaretler göndermek. Sağlıklı bir chat döngüsünü sekteye uğratmak kesinlikle yasaktır. Site içerisinde bulunan birbirinden kıymetli bay ve bayan alimlerimiz konu anlatırken, edep ve terbiye açısından süt dökmüş kedi misali sonuna kadar dinlemeli, konunun bittiğini beyan ettiklerinde varsa sorularınız sormalısınız. İslami Chat siteleri içerisinde yapacağınız her hareket sizin seviye ve kalitenizi ortaya dökecektir. Bunun aksi hareketlerde bulunmanız sizin seviyesiz, terbiyesiz, hadsiz, patavatsız, cahil, ahmak gibi sıfatlarla etiketlenmenize ve itibarınızın yerle yeksan olmasına sebep olacaktır. Şu kirlenmiş chat sohbet dünyasında, dini chat siteleri tertemiz yapısıyla insanları kendisine çekmeye meyyaldir.

Dini Chat Siteleri İçerisinde Nasıl Konu Paylaşabilirim?

Öncelikle siteye girdiğiniz anda diğer kullanıcıları İslami esas ve usullere göre selamlarsınız. İslami odanın sahibi, bizim de chat dilinde founder dediğimiz kişiye müracaat  ederek, edep ve terbiye içerisinde “Efendim Benim Bir Konum Var Müsaadenizle Anlatmak İsterim” şeklinde izin ve icazet aldıktan sonra konunuzu anlatmaya başlayabilirsiniz. Anlatmaktan kastım sadece yazılı metin tabanlı anlatımdan bahsediyorum. Burası iyi anlaşılsın, sitemizde sesli sohbet yapılmamaktadır. Konumuza tekrar geri dönelim, anlattığınız konunun muhakkak sağlam ve sahih kaynaklara dayanması elzemdir. Kanal sahibi veya kullanıcılardan birisi “Kaynağınız Nedir Hocam?” diye sorduğunda, sudan çıkmış balık misali alık alık sağa sola bakmamanız için kaynak şarttır.

Muslumanlar.Net Sitesi Herhangi Bir Tarikat, Cemaat, Akım, Fırka vs. Bağlı mıdır?

İslami sohbet odaları sitemizin, hiç bir cemaatla, tarikatla veya akımla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Paylaştığımız bilgiler tamamen Ehl-i Sünnet Vel Cemaat itikadına dayandırılmaktadır. Bu yüzden sizler de sohbetlerinizde herhangi bir tarikatı veya cemaati çağrıştıracak söz ve eylemlerden kaçınınız. Odada bulunan herhangi birinin yazışmalarından dolayı onu bir cemaatle ilişkilendirmek veya herhangi bir cemaat hakkında atıp tutmak, siyaset, maç v.b. gibi boş ve malayani sadır içeren mevzulara sapmak siteden derhal atılma sebebidir.

Saygısız, Bencil, Trol veya İstenmeyen İnsanlarla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Bu tür insanlarla başa çıkmak için engelleme, ignore seçenekleri mevcuttur. Böyle bir insanla karşılaştığınızda hemen oda görevlilerine haber vermeniz, görevlilerin anında tedbir alması açısından önemlidir. Bazen bendeniz ve site sahibi arkadaşımız her saniye odaları gözetleyemiyoruz, perde arkasında daha önemli işlerimiz olabiliyor. Bu nedenle karşı tarafla tartışmaya veya kavgaya yeltenmeyin, bu durumda haklı iken haksız duruma düşer ve o kişiyle aynı muameleye tabi tutulursunuz. Yöneticilerimiz bu konuda son derece katı kurallar alırlar. En ufak bir tartışma ve münazara siteden yasaklanmanıza neden olabilir. Son günlerde KiNaY rumuzunu kullanan kişiyi görmüşsünüzdür, siteden tamamen yasaklanmış, girmek için yaptığı son numaralar da işe yaramamıştır.

Benzer Konu Başlıklarımıza Bakmak İster misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir