Ana Sayfa » İslami Sohbet » Cahille Sohbet

Cahille Sohbet


Cahille Sohbet

Cahille Sohbet Etmek

Cahille sohbet etmek konusu nereden çıktı Mehmet ağabey? Sen de durup durup bir şey yumurtluyorsun dediğinizi duyar gibiyim sevgili okurlar. Elbette hiç bir konu durup dururken çıkmıyor, bendeniz kafama takılan hususları, gördüğüm eğrilikleri, yanlışları makale olarak yazmayı çok seviyorum. Bir okurumuz sormuş yahu “Mehmet sen çok doğru bir adam mısın?” Hayır güzel kardeşim elbette bizim de bir çok eğri yönümüz var, özeleştiri yapmak gerekirse düzeltmeye çalışıyorum. Her gece yatağa yattığımda öz eleştiri yapıyorum. Elbette benim de pişmanlıklarım, “keşke yapmasaydım” dediğim şeyler mutlaka var.

Cahillerin Temel Özellikleri Nelerdir?

Sevgili okurlarım; Cahil ve ahmak kişiliğe mensup insanlar bencildir, ben merkezlidir, empatiden yoksundurlar. Bu insanlara bir şey anlatamazsın, her şeyi ben bilirim havasındadırlar. İrc sohbet kanalımızdan örnek verecek olursak bazı kardeşlerimiz bu konuda meşhurdur. İslam adına her şeyi yalamış yutmuş, bu konuda Amerika’da rahmetli Malcolm-X ağabeyimizden icazet almış bu kardeşlerimiz, Muslumanlar.net sitemiz içerisinde de master yapmaktadır. Bir de kadın alimimiz var, rumuzu önemli değil. Bu kardeşimiz de fıkıh, kelam, tefsir, hadis gibi ilimlerde önemli mertebelere ulaşmıştır! Fakat her ne hikmetse bazen alim olduğunu unutup, başkalarının hakkında olur olmaz iftiralar atmakta, özellikle bendenizi karalamaya çalışmaktadır. Fakat bu hanım kızımızın çabaları beyhudedir, bana bir at sineğinin vızıltısı gibi gelmektedir.

Konumuza tekrar dönecek olursak; cahillerle sohbet etmeye çalışmanız sizin sadece sinirlerinizin tavan yapmasına, tansiyonunuzun zıplamasına, kan basıncınızın artmasına, saçlarınızın sinirden beyazlaşmasına yol açar. Çünkü cahil insan kendisinden razıdır, hiç bir şeyde yanılma olasılığı bile yoktur. Hep ukala bir tavır içerisindedir, ağzını büke büke, kısılmış gözlerle size bakarlar, kibir ve gurur bunlar için vazgeçilmez gönül hastalıklarındandır.

Saygısızlık yapmak, büyüklerin hukukunu çiğnemek, özür dilememek bunların ruhlarına işlemiştir. Çünkü hep sonuna kadar haklıdırlar. Kendisi gibi olmayanı, kendisi gibi düşünmeyenleri hemen basit iftiralarla, dedikodularla karalama yoluna giderler. Bu yüzden olur ya sohbet sitesinde, bakkalda, markette, parkta, alış veriş merkezinde bir cahili görürseniz, pitbul köpeğinden kaçar gibi kaçınız.

Cahille Sohbet Etmek Son Derece Güçtür

Cahil, Ahmak, Ebleh diye tanımladığımız bu kişilerin ne fren ayarı vardır, ne gaz ayarı vardır. Sınır tanımazlar, ölçü ve tartıdan haberleri yoktur. Seviyesiz olduklarının farkına bile varmazlar. Bunlar sürekli vır vır konuşmaya mecburdur. Ahmaklıkları ile başkalarına da zarar verirler. Hatalarını kabul etmezler, eğer hatalı birisi varsa kesinlikle kendisi değildir, başkalarıdır. Bu sahte alimler bazen İslami konular hakkında kitap okurlar, bu okuduğu kitaplardan alıntılar yapmak suretiyle sohbet chat sitesi içerisinde bulunan kişilere ne kadar bilgili olduğunu göstermeye çalışırlar. İslami chat odaları içerisinde paylaştıkları tek kelime kendilerinin değildir, hepsi alıntıdır. Buradan yola çıkacak olursak kültürlü insan öğrenmeye çalışır, cahil ise ukalalık yaparak insanlara ders vermeye çalışır.

O zaman şöyle diyoruz ve sözü bitiriyoruz : Etme cahille muhabbet küstürürsün, Cam kırığıyla gözlüğü silme kestirirsin.

3 Yorumlar

 1. Hicret

  9 Şubat 2021 at 16:16

  Kara Abim yine günümüz hastalığı bir konuyu ele almışsınız.
  Ne yazıkki kendini Allame sanan insanların çoğaldığı bir zamandayız.
  İlim edep ve adapla kaimdir.
  Cehalet gönüllü talihsizliktir.
  Yüreğine kaleminize sağlık.
  Yazılarınızın devamını bekler sağlık ve afiyetler dilerim.

  Cevapla
 2. EzeL

  9 Şubat 2021 at 16:40

  CahiI, suIak aIanda biIe susuzdur.
  yine güzel bi konu olmuş ellerinize sağlık böyle güzel konuların devamını bekleriz.
  emeğinize yüreğinize sağlık..

  Cevapla
 3. Abide

  9 Şubat 2021 at 16:47

  Cok beğendim Abi..İlim seni etsin ne küstah ne ukala …Amelsiz ilim başa püsküllü bela …dememişler bosuna..Cahil içi boş teneke gibidir hem de..Vurdukça ses çıkartır..Yani cahilin çok ve boş konuşması onun kimyasinda vardir .diye ekleme yapasimi getiren bu yazıni çok samimi buldum..Emeğine sağlık ..

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir