Ana Sayfa » İslami Sohbet » Tasavvuf Chat

Tasavvuf Chat


Tasavvuf Chat

Tasavvuf Chat Odaları

Tasavvuf chat, tasavvuf sohbet odalarına hoş geldiniz sevgili okurlarım. Öncelikle Tasavvuf nedir onun tanımını kendi hal lisanımızla yapmaya çalışalım.

Tasavvuf : İslam dinini en güzel şekilde yaşamak, kalbi kötü huylardan arındırmak, ALLAH (C.C.) ile yakınlaşmayı amaçlamak gibi daha bir çok temel İslami mantaliteyi içerisinde barındırır. Dışarıdan bakmayla bir kişinin Tasavvufi bir yaşam içerisinde olduğunu asla bilemezsiniz. Çünkü tasavvuf tarif edilemez, sadece yaşayan bilir. İzmir Karşıyaka’da sürekli sohbetlerine gittiğimiz ve daha sonra vefat eden mürşidimiz Bahaeddin efendinin de dediği gibi “Zevktir Yaşanır, Haldir Giyilir” sözü tasavvufu en güzel şekilde kısaca anlatmaktadır.

Tasavvufta Kalbin Önemi ve Masivalardan Sıyrılmak

Tasavvufta insan bedenindeki en belirgin organ kalb olsa gerek. Aslında doğru yazılışı kalb ama, gördüğünüz gibi böyle yazılınca altı kırmızı çizgiyle çiziliyor, yani yanlış olduğunu belirtmek istiyor. Konya Kapı Camiinin unutulmaz vaizlerinden rahmetli Tahir BÜYÜKKÖRÜKÇÜ hoca efendi de, doğrusunun kalp değil kalb olduğunu bir vaazında söylemişti. Çünkü kalp demek anlayışsız, kaba, odun gibi adam demek. Anadolu’da çok kullanılır “Yahu Falanca Adam Çok Kalp” derler. Neyse biz asıl mevzumuza dönelim inşallah.

Kalbi ilahi muhabbet, zikir, tefekkür, şükür v.s. ibadetler dışında kötü şeylerle meşgul etmek gerçekten zulümdür. Çünkü bütün ilahi tecelliler bu küçücük et parçasında zuhur eder. İslami ve Tasavvufi mealde bakıldığında kalbin önemini bir kez daha idrak ediyoruz. Neden sürekli lafı evirip çevirip kalbe getiriyoruz? Çünkü tasavvuf chat, tasavvuf sohbetlerinin mazhar olduğu en önemli organdır kalb.

İslami Sohbet Sitelerinde Tasavvuf Chat Yapılıyor mu?

İslami sohbet sitelerinde tasavvuf  sohbet chat yapılıyor, hem katılanlar, hem ders verenler zevk alıyor, sonra mutmain bir şekilde siteden ayrılıyorlar! dersek bu yalana kendimiz de inanamayız. Çünkü yazılı dini sohbetler yapılmaya çalışılan bir odada tasavvuf sohbet olayından bahsetmek, gerçek akıl sahiplerine hakaret etmek demektir. Evet doğrudur yüce dinimiz İslam ile alakalı söyleşiler yapılıyor, İslam botumuz vasıtasıyla ayetler hadisler paylaşılıyor, lakin tasavvuf olayı bambaşka bir şey. Tasavvufta İslami esaslara tam uymak, dingin ve sakin olmak gerekir.

Müslümanlar NeT Olmalı, Kıvrılıp Bükülüp Yalpa Yapmamalı

Kimin hangi duygu ve düşüncelerle geldiği belli olmayan İslami chat sitelerinde tasavvuf chat, tasavvufla alakalı derin ve manevi hislerin yaşanması mümkün değildir. Şimdi diyeceksiniz ki; “Yahu Mehmet Ağabey, Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu, Madem Tasavvuf sohbet Yapılmıyor, Neden Böyle Bir Konu Başlığı Açtın?” Evet haklısınız, lakin konu başlığı açmış olmam, sitemizde tasavvuf Chat yapıldığı anlamına gelmiyor. Bu konu başlığını açmamdaki amaç, başka zararlı sitelerin önünü kesmek ve istikametinizi tertemiz İslami konuların konuşulduğu sitemize yöneltmektir. Yoksa saf duygularla internet ortamlarında dolaşan kardeşlerimizin aklını bulandırmak istemem ve bundan haya ederim.

1 Yorum

  1. Halime

    28 Nisan 2022 at 16:55

    Selamün aleyküm müslümanlar.net çok güzel bir site emeği geçen başta Efsane abim olmak üzere herkese canı gönülden çok teşekkür ediyorum hepsinden Allah razı olsun Rabbim hepsini cennetine koysun peygamber Efendimizi ahirette hepsine komşu eylesin iyi ki varsınız hepiniz

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir