Ana Sayfa » Dini Sohbet » Ramazan Sohbetleri

Ramazan Sohbetleri


Ramazan Sohbetleri

Ramazan Sohbetleri ve Ramazan ayı ile Önemi

Esselamu Aleykum ve Rahmetullah
Bizleri yoktan var edip varlığında haberdar eden Alemlerin Rabbi Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in ailesinin ve bütün ashabının üzerine olsun.
Efendimiz s.a.v’in bize öğretmiş olduğu “Allahım Bize Receb ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” dualarının nidalarıyla yine bir Ramazan ayına ulaşmış bulunmaktayız.
Ramazan ayı bizden önce kavimlere farz kılındığı gibi bizlere de farz kılınmıştır. Cenabı Mevla Kuranı azimüşşanda ; (bakara 183/184) “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız -bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır.” buyurmaktadır. Yine konuyla ilgili olarak Efendimiz s.a.v’ın bir hadisini paylaşmak istiyorum; “Her kim, faziletine inanarak ve mükâfatını umarak ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Savm, 6)
On iki ayın en değerli ayı Ramazan (oruç) ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri ise teravih namazıyla değerlendirilir. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı  “Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden azat edilme” ayıdır. Yeter ki tam manasıyla bu kıymetli zamanları hak ettiği şekilde değerlendirebilelim. Bu ayda bol bol Kuran-ı Kerim okunmalı, en az bir hatim yapılmalı, kuranı-kerim bilmeyenler özellikle bu ayı fırsat bilip öğrenmelidir. Unutmayınız ki Bu Kur’an; “Biz Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki, o müminler için bir şifa, bir rahmettir..” buyurmaktadır Cenabı Mevlamız. Kısaca Ramazan ayında neler yapılmalıdır sıralayalım;
-Geçerli bir mazeret yoksa 30 gün boyunca oruç tutulmalı,
• Sahur yapmalı,
• İftar sofraları insanlarla paylaşılmalı, ikramlarda bulunulmalı,
• Teravih namazı kılınmalı,
• Kuran-ı Kerim okunmalı, mümkünse hatim edilmeli,
• Günahların affı için tövbe edilmeli,
• Sabır dilemeli,
• Mümkünse Ramazan umresi yapılmalı,
• Zekat verilmeli,
• Namazları cemaatle kılmaya özen gösterilmeli,
• Sadaka verilmeli
• Yetim sevindirilmeli.
Ramazan ayında tutulan oruç müminler için Allah katında oldukça önemli ve değerli bir ibadettir. Sevabı ve karşılığı sadece Cenabı Mevla’ya ait bir ibadettir. Ramazan ayını ihlaslı bir şekilde değerlendirebilirsek günahlarımızdan temizlenmiş oluruz.

Kuran Ayı Ramazan

Değerli okuyucular Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en büyük özellik kuran ayı olmasındandır. Rabbimiz Kuranı kerimde “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an indirildiği aydır.” (bakara-185) buyurmaktadır. Bundan dolayıdır ki “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (yunus57) ayetine mashar olarak Ramazan ayında inen yada inmeye başlayan kuran- kerimden dolayı bu ayın önemi artmıştır. Bu yil önceki senelerden farklı olarak bu sene her gece Ramazan ayı boyunca sitemizde gece 01:00’den itibaren 3 cüz okunacak bir ayet bir meal olmak suretiyle radyomuzdan sabah 08:00’e kadar Kuran-ı Kerim okunacaktır. Radyomuzu web’den dinlemek için https://www.muslumanlar.com/  ve www.muslumanlar.net adreslerinden, yayınımızı Winamp’tan dinlemek için http://Radyo.Muslumanlar.Com:7123/listen.pls linkinden dinleyebilirsiniz.

Ramazan Sohbetleri Muslumanlar Net

Ramazan Sohbetleri Muslumanlar Net

Ramazan Sohbetleri islami ve Dini Sohbet odalari

Değerli takipçilerimiz Ramazan Sohbetleri ve oruç ile alakalı islami, dini sohbet odalari ve chat odaları olarak sitemizi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bu sene yine islami sohbet ve dini sohbet olarak hizmet veren sitemizde Ramazan sohbetlerimizi Diyanetimiz güzide imamları yapmaktadır. Radyomuzdan canlı olarak yapılmakta olan Ramazan Sohbetleri sitemizde devam etmektedir. Her akşam saat 23:00’de başlayacak olup, akabinde eşsiz yorumuyla Dj-Ray ile program akışımız, Ezgiler, İlahiler, Menkıbeler ile devam etmektedir. Siz değerli dinleyicilerimiz aramızda görmekten mutluluk duyarız. Ramazan ayının ülkemize, müslüman coğrafyasına hayırlar getirmesini Cenabı Mevla’dan niyaz ederim.

5 Yorumlar

 1. Uzlet

  4 Nisan 2022 at 14:40

  Ramazan şerif ayiniz mübarek olsun.

  Cevapla
 2. Nevrabetul

  8 Nisan 2022 at 20:13

  Hayirli ramazanlar

  Cevapla
 3. Faruk

  9 Nisan 2022 at 09:42

  Hayırlı ramazanlar

  Cevapla
 4. inziva

  23 Nisan 2022 at 00:52

  Rabbim Ramazana ulaşmayı kısmet ettiği gibi mağfiret ve rahmetiyle de nasiplendirsin. Emeğine, yüreğine sağlık Efsane.
  Selam ve dua ile

  Cevapla
 5. Nez

  29 Nisan 2022 at 01:30

  Kalbinin guzelligi paylasimlarinla dahada guzellesmis ve isilisil parlamis…yuregine saglik yurekli insaN

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir