Ana Sayfa » islamiyet » Berat Kandili

Berat Kandili


Berat Kandili

Berat Kandili

Berat kandili; Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

2024 Berat Kandili ne zaman kutlanır?

Kameri ayların sekizincisi olan Beraat kandili üç aylardan Şaban ayının 15. (onbeşinci ) gecesidir.

Berat Kandili 2024 yılında 24 Şubat Cumartesi gününe denk geliyor. Günah ve suçtan, borç ve cezadan kurtuluş anlamına gelen BERAAT gecesi müslümanların günahtan kurtulmasına, Allah’ın af ve mağfiretine ulaşmasına vesile olan mübarek gecedir.

Bu mübarek gece yalnız Allaha kul olmanın, Rabbine teslim olmanın manevi zevkini tadarak, Kalpleri Allah sevgisi ile dolan, gönülleri Peygamber aşkı ile yanıp tutuşan, bütün mümin kardeşlerinin sevgisini vücudunun her zerresinde hisseden müminler için rahmet gecesidir.

Bu özel gece Allah aşıklarının, Allah’a hakkıyla ibadet edenlerin, Allah dostlarının ve gerçek manada Peygamber S.A.V.’ i sevenlerin kalben Rablerine teslim oldukları mübarek gecedir.

Bu anlamlı gece bitmeyen bir ümit ile Allah’ın rahmet ve mağfiretini talep eden ve günahlarına göz yaşı akıtarak tevbe ve istiğfar eden müminlerin rahmet gecesidir.

Bu gece, ağızların kötü sözlerden, tüm organların kötü davranışlardan, aklımızın kötü düşüncelerden sıyrılarak Allah a hakiki kul olmaya çalışan müminlerin teslimiyet gecesidir.

Berat Kandili nedir?

Berat gecesi insanın Allah’tan gelip O’na döneceği anın bir provasıdır. Zira Beraat gecesinde bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu gecede kaydedilir. Herkesin ve her şeyin o sene içindeki mukadderatı belli olur.

Bu gece, Hazreti Kuran’ın Levhi Mahfuzdan dünya semasına indirildiği ve Kuran ile şereflendiği mübarek gecedir. Bu konuda Yüce Mevlamız Hazreti Kuran da; “Haa mim. Apaçık olan Kitaba and olsun ki biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emir ile her hikmetli iş o gecede ayırt edilir.” Duhan: 1,2,3,4 Ayetleri

Beraat gecesi de Allah katında duaların kabul olunduğu 5 geceden biri olup duaların Rabbimize ulaştığı yakarış gecesidir.

Duaların kabul olunduğu kısaca 5 gece aşağıda listelenmiştir:

–  Cuma gecesi

–  Regaip gecesi (Recep ayının ilk Cuma gecesi)

– Şaban Ayının onbeşinci gecesi ( Beraat gecesi)

– Ramazan bayramı Gecesi

– Kurban Bayramı Gecesi

Berat Kandili

Berat Kandili

Berat Gecesi

Beraat Gecesi, müminlerin kalplerindeki kin, nefret, düşmanlık, ayırımcılık gibi islamın haram  kıldığı kötü düşüncelerden sıyrılarak yerlerine sevgiyi, şefkati ve merhameti yerleştirdiği kurtuluş gecesidir.

Rahmet ve merhamet gecesi olan Beraat Gecesinin fazileti hakkın da Peygamber SAV hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Şaban ayının yarı gecesi (onbeşinci gecesi) oldumu, gecesini (akşam namazından başlayarak fecir vaktine kadar) ibadet ve taatle geçirin. Gündüzünde de oruc tutun. Zira Allahu Teala o gecenin gurup vaktinden başlayarak (güneşin batışı) dünya semasına rahmetle tecelli eder ve şöyle buyurur. Yok mu bana istiğfar eden onu mağfiret edeyim. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu bir hastalığa muptela olan ona şifa vereyim. Yok mu şunu isteyen yok mu bunu isteyen diyerek bu fecir vaktine kadar devam eder.” (İbni Mace H. no: 1388)

“Allah Teâlâ Şâban’ın on beşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar.” (İbni Mace, İkametü’s-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38.)

Peygamberimiz’den (s.a.v.) gelen başka bir rivayette ise “Allah Taala (c.c), Şa’ban ayının onbeşinci gecesi (kullarına rahmetle) nazar eder. Müşrikle, müşahin (kindar bencil) bu aftan yararlanamazlar.” (İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 445) Hadis No:1390)

Ramazan ayının habercisi, af, mağfiret ve kurtuluş gecesi Berat Kandilini idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Berat Kandilinizi tebrik ediyor, bu gecenin ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayır, bereket ve huzur getirmesini Cenabı Mevla’dan niyaz ediyorum.

Sitemiz de Berat gecesine binaen gecenin önemi anlatan dini sohbetler yapılmaktadır. Ayrıca islami yayın yapan Radyo MuslumanlarFm radyomuzdan kısa sohbetler, kuran tilaveti ile ezgi ve ilahilere yer verilecektir.

8 Yorumlar

 1. Kafdagindanbiri

  25 Mart 2021 at 23:57

  Hakkiyla eda edenler oluruz insallah. Emeginize saglik

  Cevapla
 2. Baris

  26 Mart 2021 at 00:25

  Teşekkürler Allah razı olsun şimdiden Berat kandiliniz mübarek olsun

  Cevapla
 3. Kim

  26 Mart 2021 at 00:33

  Beratimizi sag elinden alanlardan oluruz ins
  Cumle gunah affola
  Berat o berat ola

  Cevapla
 4. Gulsum

  26 Mart 2021 at 00:49

  Cok Guzel bir yazı olmus yuregınıze saglık Efsane boyle Guzel geceleri hakkıyla eda edenlerden oluruz inşallah Allah sizlerden razı olsun.

  Cevapla
 5. Kayra

  26 Mart 2021 at 11:18

  İnşaAllah güzel yazılar yazılır. Beraat’ını alanlardan oluruz. Dualarda buluşmak dileğiyle…

  Cevapla
 6. KaRa

  26 Mart 2021 at 19:16

  Tüm müslüman aleminin Berat Gecesi mübarek olsun, Cenab-ı ALLAH bizleri tekrarına kavuştursun inşallah. Emeğinize sağlık Efsane kardeşim..

  Cevapla
 7. Jade

  27 Mart 2021 at 00:10

  Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandilimiz mübarek olsun.

  Cevapla
 8. GuneS

  27 Mart 2021 at 13:14

  Hayırlı kandiller dilerim. Allah nice kutlu günlere erdirsin cümlemizi.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir