Ana Sayfa » Popüler Sohbetler » Benim İmtihanım

Benim İmtihanım


Benim İmtihanım

Benim İmtihanım Nerede?

Benim imtihanım nerede? hangisi benim imtihanın? imtihan nedir? gibi sorular son zamanlarda gündemi epey meşgul etti. Bir çok okurum, bir kaç gün önce yayımladığımız cahillerle sohbet imtihan mı? makalesini çok beğenmiş olmalı ki, sosyal medyadan onlarca tebrik ve teşekkür geldi. Okuyucularım imtihan hakkında ikinci bir makale yazmamı isteyince bunu bir görev olarak addettik. Cenab-ı ALLAH (C.C.) işlerimizde, eylemlerimizde, sözlerimizde, imtihanlarımızda bizi muvaffak eylesin inşallah.

Benim İmtihanım Hangisi?

Cenab-ı ALLAH (C.C.)’ın bizi bu geçici aleme imtihan etmek için gönderdiğini hepimiz biliyoruz, hepimiz buna vakıfız. Her iki lafımızdan birisi “İmtihan Dünyası” oluyor. Fakat bazılarımız müşriklerin Müslümanları kırbaçlarken, çocuklarımız bebekken öldüğü zaman çektiğimiz acılar, servetimizi kaybedince veya, başımıza başka türlü musibetler gelince olduğunu zannediyoruz. Bu son derece yanlış bir yaklaşım olsa gerek. O zaman ALLAH sadece kederli kullarını imtihan edecek! Oysa Cenab-ı ALLAH yarattığı her kulunu imtihan ediyor. Amansız hastalığın pençesine düşenler imtihan halinde, camide namaz halinde olanlar imtihanda, ticaretle uğraşanlar yine imtihan halinde, bakalım harama düşecek mi? düşmeyecek mi? kul hakkı yiyecek mi? yemeyecek mi? Evinde oturup hiç dışarı çıkmayanlar da imtihan halinde

İmtihan Süreklidir Benim İmtihanım Başladı mı Başlamadı mı? Diye Sorma Lütfen

Bazıları zannediyor ki; imtihan başlamadan önce kendisine haber verilecek, “Ey Kulum Senin İmtihanın Salı Günü Falanca Yerde Başlayacak, Lütfen İmtihana Gelirken Hazırlıklı Ol” kardeşim sen şaka mısın? hayırdır üniversite veya ehliyet sınavına mı girdiğini sanıyorsun? Senin imtihanına zaten Gal-u Bela meclisi dediğimiz yerde start verildi, bu dünyaya gönderildin. Gözlerini açtın, bluğ çağına eriştin imtihan başladı. Ayrıca bana haber verilir diye beklemeyesin. Sevgili okurlarım; bakınız imtihan içinde imtihan vardır.

Taptuk Emre’nin dediği gibi “İçten İçe, İçe İçe” Yunus Emre film dizisini seyretmeyen yoktur herhalde. Namaz kılmak ta bir imtihandır, abdesti aldın namaza durdun imtihanın birinci safhasını geçtin. Namaz içinde huşu’yu korumak ta imtihan. Namazı bitirdin sağa sola selam verdin, imtihanın bitti mi? Bitmedi, çünkü bakalım namaz seni kötülüklerden alı koyacak mı? hatalarından döndün mü? dönmedin mi? Gördüğünüz gibi hayatımızın hiç bir anı boş değil, imtihan sürekli devam ediyor.

Chat Sitelerinde Benim İmtihanım Devam Ediyor mu?

Soruya bak hizaya gel. Sanki chat siteleri veya sohbet odaları ALLAH (C.C.)’ın tasarrufu dışında bir yer mi? Elbette buralarda da imtihan var. Bazıları diyor ki “Efendim Burası Sanal Alem, İstediğimi Yazar Çizerim, Burada Günah Olmaz“. Her ne olursa olsun, kayıtsız şartsız imtihan devam eder, bu ister sanal isterse reel alem olsun. Bundan kaçış yoktur. Chat sitelerinde mesnetsiz atıp tutmak, insanlara küfür etmek v.s bunlar senin imtihandan kötü notlar almana ve tepe üstü gitmene vesile olabilir. Kimin neyle, nerede, nasıl imtihan edildiğini yüce yaratıcı daha iyi bilir.

İslami Sohbet Odaları ve İmtihan

Ne yazıktır ve acı bir gerçektir ki; islami chat odalarına gelen bazı insanlar imtihan halinde olduklarını unutup, başkaları hakkında olur olmaz zanlarda, iftiralarda, karalamalarda bulunabiliyorlar. Bunun yerine başkalarına yardım etmek, onların dertleriyle dertlenmek çok daha olgun bir davranıştır. Zor durumda olan insanlara yardım edip düştükleri çukurdan kurtarmak gerçek bir insan davranışıdır.

Zanla Hareket Etmek

Zanla, sanı ile, zannetmekle veya farklı iç güdülerle insanları karalamak yahut bir kefeye koymak kolaydır. İşte sen burada imtihanı kaybettin. Eğer elinde delilin varsa hodri meydan, fakat delilin yok sırf su-i zan ile hareket ediyorsan vay haline ki vay. Sana hakkımda kim ne dedi veya ne aksettirdi bilemiyorum. Bu yüzden sanalda her duyduğunla amel edip, gördüğün yazıyla hülyalara dalıp başkalarını tanımadan hemen eline satırı alıp budamaya kalkma. Bir gün dalın budağın kesiliverir de eyvah ne yaptım dersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir