Ana Sayfa » islamiyet » noel Kutlanır mı ? Yılbaşı ile Noel aynı şeylermidir ?

noel Kutlanır mı ? Yılbaşı ile Noel aynı şeylermidir ?


noel Kutlanır mı ? Yılbaşı ile Noel aynı şeylermidir ?

Yılbaşı Kutlanır mı ? Yılbaşı ile noel aynı şeylermidir ?

CEVABIMIZ: Yılbaşı ile noel tamamen farklı konulardır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi Noel kutlayanlar gibi eğlenmek, çam kesmek evimizi çamla süslemek caiz değildir. Zira bayramlarında Noel Kutlayanlar gibi eğlenmek, Noel Kutlayanlara benzemek olur.

ilmihal Kitaplarımızda buyuruluyor ki:
Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girmiş sayılır

Yılbaşı münasebetiyle Ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinde Binlerce çam fidanı Noel için kesilip yok edilmektedir. Musluman olmayan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetleri işlememliyiz

Onlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi eti yememeliyiz. Yersek mekruh olur. Birkaç gün sonra yiyebiliriz. Kumar ve tombala oyunları ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, musluman olmayanlara benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da doğru olmaz

Yılbaşı ile Noel Aynı şeylermidir 

Yılbaşı ile noel Aynı şeylermidirGündelik ne alıyor isek onları almakta mahzur yoktur. Bu gece için ayrı bir önem vermeyelim.

Sadece Hristiyanların değil, Yahudilerin ve diğer dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Örneğin 21 Martı Nevruz diyerek kutlamak da bunun gibidir. Gayri Müslimlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç olmak üzere mubah olan âdetlerini yapmakta sakınca yoktur. Yani onlara benzemiş olmayız.

Noeli kutlamak kesinlikle caiz değildir. Bir zaruret var ise caiz olabilir. Örneğin devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caizdir. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlar için, Müslümanlar Alemi için hayırlı olmasını dilemek caizdir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyen kişiye (seninde yeni yılın kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

Müslüman her gece ne yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek caiz değildir. Bu gecenin diğer gecelerden hiçbir farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek caiz değildir. Bir Müslüman her gece ne yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

Müslümanlar için yılbaşı ise;

Hicri Yılbaşı yada Muharrem ayının 1. günü (kameri) hicrî takvime göre Zilhicce ayının son gecesine denk gelen Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimi. İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00:00 da değil güneşin batması ile (akşam ezanı) girilir. Bu zaman dilimi ay takvimi esaslı olduğundan dolayı bir sonraki hicri yılbaşı 11 ya da 12 gün daha erken bir tarihe denk gelmektedir. Muharrem ayı, ZilkadeZilhicce ve Receb ile beraber Kur’an‘da kıymet verilen dört haram aydan bir tanesidir. Bu aylar içinde barış içinde yaşanması, savaş yapılmaması ile ilgili İslam öncesi ve sonrası kurallar konmuştur. Muharrem ayı ise, hicrî kamerî yılın birinci ayıdır.

Selam ve dua ile…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir