Ana Sayfa » islamiyet » Ramazan Ayı

Ramazan Ayı


Ramazan Ayı

Ramazan Ayı 2021 Önemi

Dinimizde ramazan ayının büyük önemi vardır. Müslümanların hayatında da ramazan, özel bir yere sahiptir. Ramazan ayının önemi genel olarak iki nedene dayanır. Birincisi, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmeye başlanmasıdır. Diğeri ise ramazanın oruç ayı olmasıdır. Bu Mübarek zaman diliminde, günahlardan titizlikle uzak durmalı, taatları, ibadetleri ve her çeşit hayratı artırmalıyız. Cenabı Mevla Kuran-ı Kerim’de: “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. Sizden kim bu aya yetişirse oruç tutsun” (el-Bakara, 2/183- 185) ayeti ile Müslümanlara oruç farz kılınmıştır. Nefsin arınmasının ve Allah ile kul arasındaki muhabbetin perçinlenmesinin hedeflendiği Ramazan ayı asırlardır tüm İslam aleminde manevi bir coşku ve heyecanla karşılanmaktadır.

Peygamber Efendimiz bir hadisi Şerif’te: Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur” buyuruluyor. Bizler bugün bu hadisi şu şekilde anlamalıyız:
İnsan Ramazan ayının evveli yani ilk on günü oruç tuttuğu zaman Allah’ın rahmetine müstahak olur. Ardından bir on gün daha oruç tutarsa Allah’ın mağfiretine yani bağışlamasına müstahak olur.Ramazan ayını bizler için önemli yapan oruç, kadir gecesi, Kuran, teravih namazı, iftar, sahur gibi birçok değerimiz vardır.

11 Ayın Sultanı Ramazan

Kandil günleri bitti rahmet ve bereket ayı Ramazan için geri sayım başladı. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı, Müslüman alemi için büyük öneme sahip. Hilalin görülmesiyle başlayacak olan oruç, hilalin görülmesiyle sona sona erecek. Tüm Müslümanlara farz olan Ramazan orucu, islamın şartı olan ibadetler arasında yer almaktadır. On bir ayın sultanı olan ve içerisinde bin aydan daha hayırlı olduğu Kuran’da belirtilen Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.
Ramazan ruhunu doya doya yaşadığımız, bir yıldır hasret kaldığımız sahur geceleri, camilerde bir araya geldiğimiz teravih namazıyla huşu içinde geçirdiğimiz ramazan ayı bu bereketli iftar sofraları da ramazan başlangıcı ile tekrardan hayatımızdaki yerini alacak.
Müslümanların asırlardır devam ettiği sünnetlerden olan ilk teravih namazı 12 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayacak. Ancak geçen sene olduğu gibi bu sene de evlerimizde kılacağız.

Ramazan orucu kimlere farzdır?

Bir kimseye orucun farz olması için kendisinde üç şartın bulunması gerekir; Bunlar:
1-Müslüman olmak
2- Akıllı olmak
3- Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
Bu şartlar kendisinde bulunduğu halde, oruç tutamayacak derecede hasta olanlar ile yolcu olanlar, oruç tutmayabilirler. Hastalar iyileşince, yolcular da memleketlerine dönünce, tutamadıkları günlerin orucunu kaza ederler.
Ergenlik çağına gelmeyen çocuklara oruç tutmak farz değildir. Ancak bünyelerine zarar vermeyecek şekilde çocukları da yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırmak uygun olur.
Lohusa olan kadınlarla âdet görene kadınlar, bu hallerinin devam ettiği günlerde oruç tutamaz, namaz kılamazlar. Bu sebeple Ramazan ayında tutamadıkları oruçları Ramazandan sonra uygun bir zamanda kaza ederler, yani gününe gün tutarlar.

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç sahih değildir. Bu sebeple Ramazan orucuna niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir. Ramazan orucu için güneşin batışından itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir; Şöyle ki: Normal olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

Ramazan ayı ve oruç ile ilgili ayetler:

“Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. Sizden kim bu aya yetişirse oruç tutsun.” (el-Bakara, 183

“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara Suresi 184)

“Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar.” (Bakara Suresi 187)

“(Bunlar), O tevbekâr olanlar, o ibadet edenler, o hamd edenler, o oruçlular, o rükua varanlar, o secdeye kapananlar, iyiliği emredip, kötülükten vazgeçirenler, Allah’ın hududunu koruyanlar (emirleriyle yasaklarının ölçülerine riayet edenler)dır. Müjde ver o müminlere, müjde” Tevbe-112

Ramazan ayı ve oruç ile ilgili hadisler:

“Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır” Buhârî, Savm 5

“Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 37 ; Müslim, Müsâfirîn 173, 174.)

“Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez.” (Buhari, Savm 29)

“Allah’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz.” (Tirmizî, Cum’a 80)

2021 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Diyanet takvimine göre 2021 Ramazan başlangıcı 13 Nisan 2021 Salı günü.

2021 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Diyanet takvimine göre 2021 Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü.

2021 Ramazan Ayının Son Günü Ne Zaman?

Diyanet takvimine göre 2021 Ramazan Ayının Son Günü; 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü.

2021 Ramazan Bayramı Günleri Ne Zaman?

Diyanet takvimine göre 2021 Ramazan Bayramı, 13-14-15 Mayıs 2021 günleridir.

Ramazan Bayramı :

1. gün: 13 Mayıs 2021 Perşembe günü.

2. gün: 14 Mayıs 2021 Cuma günü.

3. gün: 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü.

Sevgi ve hoşgörü ayı Ramazan!

Dini öğretiler ve geleneklerimiz, Ramazan ayında sevgi ve hoşgörünün ön plana çıkmasını desteklemektedir. Bu ayın maneviyatını yaşayan insanlar birbirlerine karşı daha saygılı ve hoşgörülü davranmaya çalışırlar. İnsanlar arasında artan sevgi ve hoşgörünün toplumun en küçük çekirdeği olan aileden başlayarak toplum üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca Ramazan ayı gönül dünyamızda kendimizi muhakemeye çekmek için bir vesile olduğu gibi, etrafımızda yaşanan sıkıntıların, dostluk ve kardeşlik duygusu ile ortadan kaldırılabilmesi için bir fırsattır.

Ramazan Ayı 2021

Ramazan Ayı 2021

Diyanet’ten evde Teravih Duyurusu

2021 yılının ilk çeyreğinde de tüm dünya da olduğu gibi Türkiye’de de Ramazan ayına koronavirüs salgını damga vurdu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Maalesef yaşadığımız salgın tehlikesi devam ediyor. Vaka ve vefat sayılarımız artmaya devam ediyor. Dolayısıyla yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve sağlık bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik. Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım. Ancak salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı mekânda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız” ifadesini kullandı.

Bu yılda mahzun Ramazan ayı

Bir Ramazan ayına daha giriyoruz. Belki sahurlarımız, iftarlarımız, teravihlerimiz, mukabelelerimiz ve dahi Ramazan’ı anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzellik bu yıl mahzun bir şekilde yaşanacak. Kaçımız Ramazanı çıkarabileceğiz? Garip ve hüzünlü bu Ramazan’da, kimbilir kaç kişi yapayalnız yoğun bakımlarda kalacak? Yapayalnız mezarlıklarda son yolculuğa çıkacak! Evet, mahzun bir Ramazan geçireceğiz, Lakin bizim dinimizde ümitsizliğe düşmek yoktur. Yine Allah’ın İnşirâh Sûresi’nde vadettiği ‘her zorluğun ardından mutlaka kolaylığın geleceğine’ dair ilahi müjdesine yürekten inanıyoruz.

Bir mümine yaraşan şuur, vakar ve asaletle, yaşadığımız bu zorlukların geçici dünya hayatının bir imtihanı olduğunu biliyoruz. Karamsarlık, korku ve endişeye kapılmadan, umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden, Kur’an-ı Kerim’i ve insanlığa her daim ümit aşılayan sevgili Peygamberimizi rehber edinerek bu zorlu günleri inşallah geride bırakacağız. Bu Ramazan’da sokağa çıkamama nedeniyle daha da mağdur olacak fakirlerimizi, yaşlılarımızı, sokaklarda yaşayanları ve mültecileri daha çok düşünelim. Bu mübarek ayının vesilesi ile tüm İslam aleminde kardeşliğin yeniden tesis edilmesi ve tutulan oruçların, kılınan namazların ve okunan Kur’anların hürmetine bütün Müslümanların bağışlanması ve tüm dünyayı savuran Covid-19 salgın hastalığından bir an evvel hem madden ve hem manen kurtulmayı Cenabı Mevla’dan niyaz ederim.

Ramazan Sohbetleri

Ramazanda sitemizde mobil sohbet odalarımızda islami sohbet ve dini sohbet yanı sıra Ramazan Sohbetleri yapılacaktır.
Ramazan ayına özel yapılacak ibadetler, oruç hakkında bilinmesi gerekenler gibi konuları müslüman kardeşlerimizle istişare edeceğiz.
Sizlerde herzaman olduğu gibi Ramazan ayındada sitemizde müslüman kardeşlerimizle biraraya gelerek ramazan sohbeti yapabilirsiniz.

Esen kalın. Selam ve Dua ile..

1 Yorum

  1. Zehrabtl

    12 Nisan 2021 at 23:54

    Rabbim tutulan oruclari kabul etsin

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir