Ana Sayfa » islamiyet » Kadir Gecesi

Kadir Gecesi


Kadir Gecesi

Kadir Gecesi Nedir? 2021 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Arapça bir kelime olan “Kadr”; güç yetirme demek olmakla beraber, hüküm, takdir, şeref, ululuk ve tazyik anlamlarına da gelir. Kadr sözcügü burada su iki anlamda kullanilmis olabilir: Bunlardan biri, takdir anlamidir. Allah bu gece takdirleri yani kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir. Bunu, Duhân Suresindeki şu ayet destekliyor: “O gece katimizdan her hikmetli emir sadir olur.” Diğer anlami ise, azamet ve sereftir. Bu husus, surenin “Kadir gecesi bin aydan hayirlidir” ayetinde ifade edilmektedir. Nasil daha hayirli olmasin ki, Allah’in insanliga son mesaji bu gecede indirilmeye baslanmistir. Gece, değerini bu olaydan almaktadir. Ve bu geceyi anmak, insanliğa rahmet olarak Kuran-ı Kerim’in inmeye basladiği bu geceyi ihya etmek müslümanlara tavsiye edilmiştir.

Kadir gecesinin hangi gün oldugu konusunda birçok görüş ileri sürülmüstür. Ancak ümmetin büyük âlimlerinin çogunlugunun görüşü, Ramazan ayınınn yirmi yedinci gecesi olduğu şeklindedir. Bu sene Diyanet İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı 2021 takviminde Ramazan ayının 26. Gününe denk gelen Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecektir.

Kadir Suresi
 

Kadir Suresi

Kadir Süresi Türkçe Meali

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla

1. Biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik.
2. Bilir misin nedir Kadir gecesi?
3. Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.
4. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar.
5. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.

Kadir gecesiyle ilgili Efendimiz s.a.v’in “Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatle geçiren kimsenin -kul hakkı hariç- geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim, Müsafirin, 175)

Kadir gecesi yapılacak Dualar

Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:

Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?

Şöyle buyurdu:

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.) Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5

Kadir gecesinde yapılacak ibadetler

Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayında öyle bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan, bin ayın hayrından mahrum kalmış gibidir.” (Nesâî, Sıyâm, 5.) Sevgili okurlar bu hadis ışığında bu gece en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Cenabı Mevla’mız kullarına sayısız fırsatlar sunmaktadır. Dünya ve ahiret saadeti için bu fırsatların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu geceleri olarak bildiğimiz zaman dilimlerinin hiç şüphesiz en kıymetlisi ve en önemlisi olan Kadir Gecesi de bizler için bulunmaz bir fırsattır. Bu geceye has bir ibadet şekli kuran-i kerimde ve hadislerde geçmemektedir ancak gecenin feyzinden yararlanmak adına aşağıdaki ibadet ve taatları yapabiliriz.

Bu gece de bol bol kuranı kerim okunmalı ve dinlenilmelidir.
Peygamber Efendimize bol bol salâvat getirilmelidir.
Samimi bir şekilde günahlara tevbe edilmelidir.
Kişi kendine ve diğer mümin kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmelidir.
Bol bol zikir çekilmelidir.
Verilen nimetlerden Allah’a şükür edilmelidir.
Kaza ve nafile namazlar kılınmalıdır.
Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir.

Kadir gecemiz mübarek olsun, Cenabı Mevlam yaptığımız ibadetleri, çektiğimiz zikirleri, kıldığımız namazları, yapılan tevbeleri dergâhı izzetinde kabul eylesin ve bizleri affettiği kullar zümresine dahil eylesin inşallah.

Sitemizde islami sohbet odalarımızda dini sohbet etmek isteyen arkadaşlar buraya tıklayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir