Ana Sayfa » islamiyettasavvuf » İtaat ve Teslimiyetin Önemi

İtaat ve Teslimiyetin Önemi


İtaat ve Teslimiyetin Önemi

İtaat ve Teslimiyetin Önemi

İTAAT

Evliyânın Büyüklerinden, Ahmed b. Ebü’l-Havârî Hazretleri, Ebû Süleymân Dârânî Hazretlerine Talebe Olup, Sohbetlerinde Yetişmek Üzere Huzuruna Gittiğinde Hiçbir Zaman Muhalefet Etmeyeceğine Söz Vermişti. Ne Söylenirse Aynen Yerine Getirecekti. Bu Hâl Üzere Sohbetlerine ve Derslerine Devam Etti. Ne Emredilirse Aynen Yerine Getiriyordu.

Bir Defasında Dergâhın Fırınını Yakması Emredilmişti. Gidip Fırını Yaktı ve İyice Alevlendirdi Sonra Hocasının Huzuruna Gidip, “Efendim, Fırını Yaktım. Fırın İyice Isındı. Ne Pişirmemi Emredersiniz?” Dedi.

Hocası Ebû Süleymân Dârânî, O Sırada Huzurda Bulunan Topluluğa Ders Anlatıyor ve Sohbet Ediyordu. Sohbete İyice Dalmışlardı. Bu Bakımdan Onun Sualine Cevap Vermedi. Duymadığını Zannederek Tekrar, “Efendim, Fırın Alevlendi, Hazır. Ne Pişirelim?” Dedi. Yine Cevap Vermeyince Tekrar Sordu. Üç Defa Tekrarlandıktan Sonra Hocası, Bu Hâle Üzülüp, “Git İçerisine Otur!” Dedi. Sonra Sohbetine Devam Etti.

Tatlı Sohbet Bir Müddet Daha Devam Ettikten Sonra Ebû Süleymân Dârânî Hazretleri, Kıymetli Talebesi Ahmed b. Ebü’l-Havârî’yi, “Git İçerisine Otur!” Diyerek Fırına Gönderdiğini Hatırladı. Hemen Onu Bulup Yanına Çağırmalarını Söyledi. Onu Her Yerde Aradılar Ama Görünürde Yoktu. Bulamadıklarını Söylediler.

Bunun Üzerine Hocası, “Onun Bana Sözü Var. Ne Emredersem, Sözümden Çıkmayacaktı. Gidin, Fırının İçerisine Bakın!” Buyurdu. Koşup Fırına Bakınca, Ateş Arasında Oturduğunu Gördüler. Çağırdılar, Hiçbir Yeri Yanmamıştı.

👉🏻Tasavvufta Büyük Yeri Olan Teslimiyete Önem Vermek Gerekir. Herkese Teslim Olunmaz Ama Hakîki Mürşid-i Kâmil ve Yolunu Bulduğumuz Zaman ise Teslimiyet-i Küllî ile Teslim Olmak Lâzım. Mânen İlerlemenin Yolu Teslimiyetten Geçer. Ukalalık ve İtirâz ile Bir Yere Varılmaz.

[Rûhu’l-Beyân Tefsîrinin Hadîs-i Şerifleri, Cilt: 2, Sayfa: 66.]

İtaat ve Teslimiyetin Önemi

İtaat ve Teslimiyetin Önemi

İslami sohbet ve islami sohbet odaları na  katılmak için, Mobil chat ile kolay ve ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiz web sitemize bekleriz.

MuslumanlarFm radyomuzu dinlemek için, dini radyo‘ya tıklayınız.

Selam ve dua ile..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir