Ana Sayfa » islamiyet » Nasihat Hakkında | Rasulullah Efendimizden Gençlere tavsiyeler

Nasihat Hakkında | Rasulullah Efendimizden Gençlere tavsiyeler


Nasihat Hakkında | Rasulullah Efendimizden Gençlere tavsiyeler

RASULULLAH EFENDİMİZ (s.a.v) DEN GENÇLERE NASİHATLER

Sahabe-i Kiramdan nasihat olan Ebû Zerr r.a hazretleri bir gün Rasulullah Efendimiz s.a.v e gelerek: “Ya Rasulullah Bana nasihatte bulun” diye niyazda bulununca

Rasulullah Efendimiz s.a.v Hz. Ebû Zerr’e şu nasihat lerde bulundu:

— Sana Allah(c.c) den korkmanı tavsiye ederim. Çünkü Allah korkusu her işin başıdır.

— Kur’ân’ı Kerimi  oku, Allah(c.c)’nin zikrine sarıl. Çünkü zikrullah senin için yerde ışık, gökte de gizlenen bir azıktır.

— Sakın çok gülme. Çünkü çok gülmek kalbi öldürür, yüzünün nurunu söndürür.

— Çok konuşmamaya çalış çünkü çok konuşmak, İblisin senden uzaklaşması için bir vesîle, dînini koruman hususunda sana bir yardımcıdır.

— Fakirleri sev, onlarla hemdem ol.

— Senden aşağıda olanlara bak, senden üstün olanlara bakma. Bu, Allah(c.c)’nin sana verdiği nimetleri küçümsememen için en uygun yoldur.

— Acı da olsa hakkı söyle.

— Bildiğin taksir(kusurların) seni, halkın eksikliklerini araştırmaktan alıkoysun. Senin Yaptığın bir işi, başkaları yaptığı zaman kızma. Kendi eksikliklerini görmeyip, başkalarının ayıplarıyla meşgul olman, irtikâb etmekte olduğun bir ameli başkaları yaptığı zaman kendilerine kızman ayıp olarak sana yeter, dedi ve eliyle göğsüne vurarak:

Rasulullah tan gençlere nasihatler

— Eyy Ebû Zerr!  Günahlardan sakınmak gibi vera, Tedbir gibi akıl, güzel ahlak gibi servet yoktur, buyurdu. (Hayatü’s-Sahâbe 4-206/207)

Dipnot: Vera, İslama göre haram olmasında kuşku bulunan şeylerden ve yakışıksız işlerden uzak durmaktır.

Konumuza Ek olarak Evli Çiftler içinde Efendimiz s.a.v nin 1 kaç nasihat inden bahsedelim.

Eşinizle tartışmayın, didişmeyin, laf yarıştırmayın: “Kim haklı olduğu halde münakaşayı ve tartışmayı terk ederse ona cennetin ortasında bir köşk vardır” (İbn Mace).

nasihat -1 Eşinize karşı öfkenizi kontrol edin:

“İnsanlar çeşitli mizaçtadır. Kimi geç kızar, öfkesi tez geçer. Kimi çabuk kızar, çabuk yatışır, bu ise kendisini telafi eder. Kimi de tez kızar geç yatışır. En iyisi, geç kızıp öfkesi çabuk geçendir. En kötüsü de, çabuk kızıp geç yatışandır” (Tirmizi).

Eşinizle küs kalmayın: “Bir müminin üç günden fazla küs durması helâl değildir. Kim bir yıl küs kalırsa küstüğünün kanını dökmüş gibidir” (Ebu Davud).

nasihat -2 Eşinize kin beslemeyin:

“Bir kimse eşine kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, başka bir huyunu beğenir” (Müslim).

nasihat -3 Eşinizle sorunlarınızı çözmeden bırakmayın:

“Kıyamet gününde ilk olarak erkekle karısı davalaşacaktır. Vallahi kadının dili konuşmayacak ama el ve ayakları kocasına karşı yaptığı fesat ve bozgunculuk hususunda aleyhinde şahitlik yapacaklardır. Kocanın da elleri ve ayakları, karısına yaptıkları hususunda onun aleyhinde şahitlik yapacaklardır” (Heysemi).

Selam ve dua ile….

1 Yorum

  1. Selam

    8 Ocak 2021 at 02:24

    Guzel bir konu

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir