Ana Sayfa » Dua » Denenmiş Rızık ve Bereket Duaları

Denenmiş Rızık ve Bereket Duaları


Denenmiş Rızık ve Bereket Duaları

Denenmiş Rızık ve Bereket Duaları

Denenmiş Rızık ve Bereket duası genellikle Rızkın ve bereketin artması ve bolluk sağlanması için yapılan bir dualar olarak bilinir. Bu dualar genellikle İslam dinimizde çokta tercih edilmektedir. Bu dualar insanların hayatındaki maddi sıkıntıları gidermek, rızık kapılarının açılması/artmasını sağlamak ve bereketli bir hayat sürdürmeleri için okunur. Rızık ve bereketin artması için yapılacaklar çeşitli şekillerde dualar önerilebilir. Bunlardan bazıları:

 1. Şükretmek: Rızık ve bereketin kaynağı olan Allah’a şükretmek, verilen nimetlerin değerini anlamak ve daha fazlasını istemek için dua etmek önemlidir.
 2. Helal Kazanç: İslam dinine göre kazancın helal olması, rızık ve bereketin artmasında önemli bir faktördür. Haram yollardan elde edilen gelirler, insanın kazancına bereket vermeyebilir.
 3. Sadaka Vermek: Sadaka vermek, rızık ve bereketin artmasına yardımcı olabilir. İslam dininde sadaka vermenin önemi büyüktür ve bu nedenle kişi ne kadar çok sadaka verirse, o kadar çok bereket alacağı düşünülür.
 4. Tasarruf Etmek: Kişinin gelirine göre harcamalarını kontrol altında tutması, tasarruf yapması ve israf etmemesi de rızık ve bereketin artmasına yardımcı olabilir.
 5. Dua Etmek: Allah’tan rızık ve bereket istemek için dua etmek ve sürekli olarak bu konuda niyazda bulunmak da önemlidir. Bu sayede kişi kendisine verilen nimetleri daha iyi kullanabilir ve daha fazla bereket alabilir.

Bu öneriler, rızık ve bereketin artmasına yardımcı olabilecek farklı yollar arasında yer almaktadır. Ancak bu konuda en önemli şey, Allah’a güvenmek ve O’na sığınmaktır. Sizler için hazırladığımız özgün bir kaç rızık ve bereket duası örneği aşağıdadır:

Rızık ve Bereket Dualarına Örnekler

 1. “Allah’ım, sana sığınırım! Bize verdiğin nimetleri artır, rızık kapılarımızı aç, bizi bol nimetlerle donat. Yalnız sen, kullarına rızkını bolca veren ve ihtiyaç sahiplerini hiçbir zaman geri çevirmeyen bir Rabbisin.”
 2. “Ey Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ver; bizi cehennem azabından koru. Sen, rızkı bol olan ve merhametli olan Rabbimizsin.”
 3. “Allah’ım, sana emanet ettiğimize emin olmak istiyoruz. Bizlere verdiğin nimetleri artır, bizi borçtan, kederden ve darlıktan kurtar. Sınırsız rahmetinle bizlere yardım et.”
 4. “Ey Rabbimiz! Bize verdiğin nimetleri artır ve bize daha fazlasını ver. Bizleri sana yaklaştır ve cennetinde yer almamıza izin ver. Şüphesiz sen, iyi ve merhametli olan Rabbimizsin.”
 5. “Allah’ım, sana güveniyoruz. Bize rızık kapılarını aç, bolluk ve bereket ver. Kötülüklerden korunmamızı sağla. Şüphesiz sen, bütün yaratıkların Rabbisin ve ihtiyaçlarımızı en iyi bilensin.”
 6. “Allah’ım! Rızkımızı genişlet, bize bol bol ver, bizi rahmetinle kuşat. Sen her şeyi en iyi bilensin.”
 7. “Ya Rabbim! Bize rızık olarak verdiğin nimetlerini artır, bereketli kıl. Verdiğin her nimeti hayırlı eyle, bizi şükredenlerden eyle.”
 8. “Allah’ım! Senin sonsuz merhametinle bize rahmet ve bereket ver, ek olarak bizi zorluklarla karşılaştırma. Bizlere huzur ve mutluluk ihsan et.”
 9. “Rabbimiz! Bize rızkımızı gönder, sen her türlü gücün ve ihsanın sahibisin.”
 10. “Allah’ım! Bize helal rızık ver, haramdan uzak tut. Bizi şükredenlerden eyle, hakkında hayır olduğu sürece rızkımızı artır.

Bu duaların yanı sıra, insanlar kendilerine uygun gördükleri şekilde bereket duaları yapabilirler. Ancak dualarda samimi olmak ve yürekten istemek önemlidir.

Kuranı Kerimde Geçen Bereket Duaları

 1. “Onların mallarında ve canlılarında yarattığımız bereketi, bu inkar edenler kendilerine mi veriyorlar? Hayır, onlar bilemezler.” (Saba Suresi, 36/82)
 2. “De ki: “Allah’ın lütfu ve rahmeti olmasaydı, ona yemin etmezdim. Şüphesiz o, sizin için dünya ve ahirette bir kurtuluş kaynağıdır.” (Yunus Suresi, 10/58)
 3. “Siz sabrederseniz, Allah yardım eder, ayaklarınızı sağlamlaştırır. Sabretmeniz de ancak Allah’tan gelir.” (Al-i İmran Suresi, 3/200)
 4. “Kendilerine bol nimet verdiğimiz kimseler, Allah’ın kendilerine verdiği nimeti gizleyerek saklamasınlar. Çünkü bu, kendilerine bir günah ve rezilliktir.” (Nahl Suresi, 16/71)
 5. “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve O’nun yolunda doğru ve güzel davranış sergileyin. Allah, sizin için yaptıklarınızı en iyi bilendir.” (Hac Suresi, 22/77)

Genel olarak bu ayetlerde, insanların Allah’ın lütfu ve rahmeti ile bolluk ve bereket sahibi olduğu, sabredenlerin Allah’ın yardımıyla ayaklarını sağlamlaştırdığı, nimetleri gizleyerek saklamanın bir günah olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca, Allah’a karşı gelmekten sakınıp doğru ve güzel davranış sergilemenin önemi de anlatılmaktadır.

islami sohbet ve islami sohbet odalarına katılarak ücretsiz ve kolay bir şekilde giriş yapabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir